Investujme do obnovitelných zdrojů, snižme závislost na dovozu fosilních paliv

Přidejte se k výzvě vládě ČR, abychom se neprodleně zbavili závislost na fosilních palivech a začali masivně investovat do obnovitelných zdrojů a zateplování. 

Žádáme českou vládu, aby se kromě podpory Ukrajiny rychle zbavovala naší závislosti na fosilních palivech, investovala do občanské energetiky, obnovitelných zdrojů, energetických úspor a zároveň byla při energetické transformaci solidární s těmi, na které současná energetická krize dolehne nejvíce.

Co to znamená podrobně?

 

Solidaritu Ukrajině!

11%
Jméno *
Příjmení *
E-mail *
Telefon
Datum narození *

Podepsat výzvu

Vyplněním formuláře souhlasíš se zpracováním osobních údajů.

Co je třeba?

 • Solidarita s Ukrajinou

  Solidarita s Ukrajinou

  Agrese není a nikdy nebyla řešením konfliktů mezi lidmi a ani mezi státy. Najít mírovou cestu řešení současného konfliktu na Ukrajině nebude jednoduché, ale je klíčové pro dlouhodobou budoucnost Evropy. Bez naší solidarity a pomoci se Ukrajina neobejde.

  Podpoř výzvu
 • Obnovitelné zdroje

  Obnovitelné zdroje

  Nejrychlejší cesta k náhradě plynu jsou obnovitelné zdroje. Potřebujeme mít proto na vhodných plochách - střechy, garáže, nákupní centra apod. fotovoltaické elektrárny, podpořit technologie zálohování energie, investovat do větrné energie.

  Podpoř výzvu
 • Spolupráce

  Spolupráce

  Současná situace jasně ukazuje, co dokážeme, když se spojíme, překonáme drobné rozdíly mezi námi a táhneme za jeden provaz. Sami současnou krizi vyřešit nedokážeme. Řešením je spolupráce na evropské úrovni.

  Podpoř výzvu
 • Snížení spotřeby

  Snížení spotřeby

  Všichni si můžeme nastavit doma topení na nižší teplotu, ale zásadní potenciál úspor spotřeby energie je skryt v zateplování našich domů, ve vyšší efektivitě vytápění.
  Potřebujeme tyto úspory rychle nastartovat!

  Podpoř výzvu
 • Péče o sebe a své blízké!

  Péče o sebe a své blízké!

  Čeká nás bouřlivá plavba, nezapomínejme proto na své blízké, abychom měli bezpečný přístav, kam se vrátit.

  Podpoř výzvu

Proč výzva české vládě?

Útok Ruské federace na Ukrajinu naplno odhalil jednu z velkých slabin evropské a české energetiky, kterou dlouhodobě kritizujeme – závislost na dovozu fosilních paliv – plynu, ropy a uhlí. Svým způsobem nákupem fosilních paliv současný konflikt financujeme. 

Potřebujeme proto nyní nejen pomoci Ukrajině, ale z dlouhodobého hlediska rychle zbavit naši společnost závislosti na fosilních palivech. Ať už jejich nahrazením obnovitelnými zdroji, nebo úsporami – každým zvýšením úspor energie o 1 % snížíme dovoz fosilního plynu do EU o 2,6 %. 

Požadavky výzvy by se tedy daly shrnout do těchto hlavních bodů:

Pomoc a solidarita s Ukrajinou

Česko by mělo být solidární a přijímat uprchlíky z Ukrajiny. Stát by měl aktivně zapojovat uprchlíky před válkou do místního kulturního života a pracovního trhu.

Investice do obnovitelných zdrojů

Na rozdíl od našich sousedních států nevyužíváme plně potenciál české krajiny pro obnovitelné zdroje. Každý watt energie vyrobený z obnovitelných zdrojů nás zbavuje závislosti na fosilních palivech. Česká republika musí začít investovat v oblastech komunitní, obecní i individuální energetiky a vytvořit podmínky pro rychlý rozvoj obnovitelných zdrojů.

Podpořit úspory

Nejlevnější je ta energie, kterou nemusíme vyrobit. Jen rekonstrukcí budov jsme schopni ušetřit obrovskou část dovozu fosilních paliv. Pokud to Česká vláda myslí s naší energetickou nezávislostí vážně, musí začít investovat a rozvíjet úspory, ať už formou rekonstrukcí budov nebo jinými způsoby.

Evropská spolupráce

Efektivně pomoci Ukrajině a zbavit se závislosti na fosilních palivech nedokáže Česká republika sama. Potřebujeme se aktivně zapojit do evropské spolupráce a v druhém pololetí tohoto roku efektivně řídit evropská jednání.

Podrobně celé znění výzvy.