

#StopTurów Peníze se nedají pít
Rozšiřování dolu Turów, které způsobuje odtok vody z českého území, stále pokračuje. Česko-polská smlouva je k ničemu, protože neřeší dopady těžby na životní prostředí a na zásoby vody na české straně hranice. Přesto Česko stáhlo žalobu u evropského soudu. Obracíme se proto na Evropskou komisi, aby zasáhla a vymáhala dodržování evropského práva včetně ochrany životního prostředí.
Přidej svůj podpis k otevřenému dopisu Evropské komisi
Vyplněním formuláře souhlasíš se zpracováním osobních údajů.
Vážená Evropská komise,
obracíme se na Vás s naléhavou prosbou, abyste vymáhala dodržování evropského práva, k jehož porušování dochází v kauze polského uhelného dolu Turów. O rozšíření dolu bylo rozhodnuto nelegálně bez ohledu na dopady na životní prostředí i námitky veřejnosti. Těžba přitom způsobuje ztrátu vody na českém území, která v následujících letech hrozí několika tisícům lidem, a samozřejmě také hluk a prach. Spalování vytěženého uhlí, k nemůž má docházet v příštích 22 letech, také způsobuje znečištění ovzduší a prohlubuje klimatickou krizi. Žádáme proto Vás, Evropskou komisi, nestranného strážce Smluv a evropského práva, abyste bezodkladně začala s procesem infringementu u stížností týkajících se dolu Turów, které Vám již byly doručeny. Následně požadujeme, abyste podala žalobu na Polsko k Soudnímu dvoru Evropské unie kvůli pokračujícímu porušování evropských směrnic, ničení životního prostředí a porušování práv a zhoršování kvality života místních obyvatel žijících v sousedství dolu.
Již během povolování rozšiřování dolu Turów byly porušovány evropské směrnice. Během přeshraničního procesu EIA (posuzování vlivu na životní prostředí) nebyly vůbec zohledněny tisíce kritických komentářů z české a německé strany. Česká vláda dokonce vydala v procesu EIA negativní stanovisko k celému projektu, polské úřady však námitky a kritiku nijak nereflektovaly. Vydaly kladné rozhodnutí s okamžitou vykonatelností. Okamžitou vykonavatelnost kladného rozhodnutí v procesu EIA nedávno zrušil polský soud. Přesto získal důl Turów nelegálně povolení k rozšíření těžby a stále funguje. Řízení o získání povolení se veřejnost nemohla nijak účastnit. Fakt, že při povolování další těžby došlo k porušení evropského práva, jste sama uznala ve svém stanovisku přijatém v prosinci 2020. A ničení životního prostředí včetně vodních zdrojů zatím dosud pokračuje.
Po nátlaku veřejnosti podala v únoru 2021 česká vláda na Polsko kvůli dolu Turów žalobu k Soudnímu dvoru EU. Přestože soud nařídil v předběžném opatření Polsku okamžitě zastavit těžbu, aby nedošlo k nevratným dopadům na životní prostředí, již v květnu 2021 a v září pak vyměřil za nedodržování rozhodnutí pokutu 0,5 milionů eur za každý den ilegální těžby, Polsko nejenže těžilo dál, ale odmítlo dokonce pokuty platit. Nyní Polsko uzavřelo s Českem smlouvu o stažení žaloby na důl Turów výměnou za finanční kompenzace.
Česko-polská smlouva o dole Turów bohužel neřeší porušování evropského práva ani práv místních lidí. Opatření uvedená ve smlouvě vůbec neřeší problém ztráty vody způsobený těžbou. Jediné řešení, se kterým smlouva počítá, je podzemní stěna, a ta je nefunkční. Jejím hlavním účelem je chránit důl před zatopením, nikoli účinná ochrana českých vodních zdrojů. Finanční kompenzace, které smlouva pro Česko zajišťuje, mají sloužit k postavení vodovodů pro občany, kteří přicházejí o zásoby pitné vody. Voda bude ale dále kvůli těžbě odtékat. Přesto Česko stáhlo svou žalobu kvůli dolu Turów. Smlouva byla na žádost Polska dojednána tajně, bez účasti veřejnosti a bez nezávislého odborného posouzení dojednaných opatření.
Přestože se veřejnost, místní obyvatelé i nevládní organizace snažili zabránit poškozování životního prostředí a využívali svá práva, dosud nedošlo k žádnému narovnání situace. Polsko nijak neustupilo ze svého plánu těžit v dole Turów do roku 2044 a přiblížit těžbu až na 70 metrů k české hranici, tedy vytěžit maximum uhlí, a to následně spálit, bez ohledu na dopady spalování uhlí na globální klima.
Považujeme za odpovědnost Komise, aby vynutila dodržování evropského práva. Několik evropských směrnic bylo porušeno a Polsko se státní firmou PGE v porušování zákonů pokračují. Bohužel situace má negativní vliv na konkrétní občany Evropské unie, kteří budou přicházet o vodu a budou muset žít v prachu a hluku ještě mnoho let. Veřejnost nedostala možnost účastnit se zákonných procesů povolování těžby, ani neměla přístup k informacím. Bohužel ani Česká republika svým občanům nepomohla. Naopak v současné době nechrání zájmy svých občanů a Polsku umožnila kvůli nově uzavřené smlouvě další porušování směrnic.
Děkujeme za kladné vyřízení naší žádosti.

Jejda, takhle tě nebudeme moci informovat o vývoji v kampani a ani tě do ní zapojit. Prosím, dej nám souhlas k tomu, abychom tě mohli kontaktovat. Zaškrtni políčko pod formulářem a buď u toho s námi. Pokud si to kdykoliv rozmyslíš, můžeš se z odběru e-mailů odhlásit jedním kliknutí.