Stránka "Napiš premiérovi" je ukončena!

Jak dopadlo jednání
Evropské rady 11. prosince 2020?

Lídři EU, včetně premiéra Babiše, včera v brzkých ranních hodinách dospěli k dohodě ohledně snížení emisí skleníkových plynů do roku 2030. Evropská Unie jako celek sníží své emise minimálně o 55 % do roku 2030.

Alespoň ze dvou důvodů je to dobrá zpráva. Jedná se o jeden z nejambicióznějších závazků na světě. Ještě před rokem bylo skoro nepředstavitelné, že by se 55% snížení podařilo prosadit. Česko v čele s premiérem Babišem dokonce donedávna blokovalo jakékoliv navýšení klimatických závazků, které by nás přiblížilo k naplnění cílů Pařížské klimatické dohody a k zastavení oteplení o 1,5 °C. Jedině tak se vyhneme nezvratným změnám v klimatickém systému a těm nejkatastrofálnějším dopadům změn klimatu.

O to varovnější je fakt, že i 55% snížení do roku 2030 je málo. Věda hovoří jasně. Podle zprávy UNEP o snižování emisí “Emissions Gap Report 2019” bude udržení oteplení na relativně bezpečné úrovni vyžadovat meziroční snižování emisí do roku 2030 o více než 7,6 %. Uplatnění tohoto opatření, se zřetelem na možnosti a historickou odpovědnost EU, znamená snížení emisí skleníkových plynů nejméně o 65 % do roku 2030.

Čeká nás ještě hodně práce. Cíl, který podporuje Evropská komise i členské státy, zatím zní minimálně 55 %, do hry teď vstoupí i Evropský parlament, který si již dříve schválil podporu pro 60% snížení emisí. Společně můžeme dosáhnout, že klimatická politika a cíle budou skutečně v souladu s vědou.

V ochraně klimatu je rozhodnutí Evropské rady důležitý krok, který by se bez zapojení milionů lidí vůbec nestal. A je to i Vaše účast v kampani na ochranu klimatu, která pomohla přesvědčit například české politiky, aby přestali blokovat vyšší cíle snižování emisí v EU. Tím ale ochrana zdravé budoucnosti nekončí.

Potřebujeme pokračovat v rychlém snižování emisí, je nutné přesvědčit politiky, aby prosazovali systémové změny a konečně sebrali odvahu realizovat jasné kroky ochrany klimatu. Podpořte kampaň #SpoluProKlima a společně s námi prosazujte snižování emisí a systémových změn, které jsou potřeba.